SPOTKANIE Z WICEWOJEWODĄ OPOLSKIM

SPOTKANIE Z WICEWOJEWODĄ OPOLSKIM

 

          29 maja 2025 br. Wicewojewoda Opolski Pan Sławomir Gradzik, przyjął zaproszenie do Naszej Spółdzielni. W spotkaniu uczestniczyli Pan Piotr Mielec Wiceprzewodniczący Rady Miasta Opola i prezes zarządu Arkadiusz Kowara. Arkadiusz Kowara podziękował Panu Wicewojewodzie za zainteresowanie sprawami Spółdzielni i możliwością przedstawienia bieżących potrzeb. Krótko przedstawił Spółdzielnię, jej zasoby i obszary działalności. Zaprezentował zrealizowane przez Spółdzielnię Projekty Unijne-Głęboką termomodernizacje budynków, Przebudowę systemu ciepłowniczego oraz wymianę wind z likwidacją barier architektonicznych z Funduszu Dostępności. Ponadto przedstawił potrzeby mieszkańców osiedli spółdzielczych i propozycje Spółdzielni w tym zakresie. Aktualnie Spółdzielnia rozpoczyna realizację kolejnych dwóch programów – Termomodernizacji 10 budynków wielorodzinnych w ramach Zielonej Transformacji Miast oraz instalacji OZE - fotowoltaiki z magazynem energii na potrzeby podgrzania ciepłej wody.

          Wicewojewoda Pan Sławomir Gradzik pozytywnie ocenił działania Spółdzielni na rzecz jej mieszkańców. Zwrócił uwagę na przebudowę systemu ciepłowniczego, która w efekcie ogranicza zużycie energii i jednocześnie daje wymierne efekty w niższych opłatach dla mieszkańców Spółdzielni. Prezes zarządu Arkadiusz Kowara potwierdził, że działania w zakresie ograniczania kosztów energii oraz podnoszenia komfortu zamieszkania są priorytetem dla zarządu. Poinformował, że w ramach konsultacji publicznych w listopadzie 2024 r. Spółdzielnia przekazała swoje uwagi do projektu Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. Jednym z postulatów jest wprowadzenie ulgi w podatku PIT dla właścicieli lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, w postaci możliwości odliczenia wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy Spółdzielni, pod warunkiem terminowego wnoszenia opłat i braku zaległości w opłatach, jako instrumentu zachęty do termomodernizacji i ograniczania zużycia energii.

      Tematem rozmowy była również dostępność do funduszy europejskich dla spółdzielni mieszkaniowych i finansowania projektów częściowo bezzwrotnego, również z RPO, na termomodernizacje oraz inne działania w obszarze oszczędzania energii i środowiska oraz przeciwdziałania „ubóstwu energetycznemu”. Prezes Arkadiusz Kowara poruszył również kwestię potrzeby wznowienia przez NFOŚiGW dotowania usuwania azbestu, w celu zwiększenia puli środków na dotacje w ramach realizacji Krajowego Planu usuwania azbestu.

       Arkadiusz Kowara przedstawił ponadto zamierzenia Spółdzielni dotyczące budowy mieszkań lokatorskich. Spółdzielnia aktualnie przygotowuje wnioski o zmiany planu miejscowego aby wybudować na własnym terenie budynek wielorodzinny. Dla Spółdzielni przeszkodą w budowie kolejnych mieszkań lokatorskich jest brak dostępności do terenów pod budownictwo mieszkaniowe, a konkurowanie z deweloperami w pozyskaniu terenów pod budownictwo mieszkaniowe jest praktycznie niemożliwe. Stąd pożądane byłoby wprowadzenie przez rząd instrumentów umożliwiających pozyskanie terenów pod budownictwo na preferencyjnych warunkach, pod warunkiem, ze będą one wykorzystane na budowę mieszkań lokatorskich. Z kolei mieszkania spółdzielcze lokatorskie są konkretnym i dobrym rozwiązaniem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych dla osób nie posiadających zdolności kredytowej, w szczególności osób młodych ale również seniorów. Osoby te po wniesieniu wkładu w wysokości ok. 20-30% wartości mieszkania mogą uzyskać mieszkanie. Wiemy, że taki instrument SBC 2.0 jest przedmiotem prac w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Arkadiusz Kowara dodał, że Spółdzielnia chce być aktywnym uczestnikiem rządowego programu mieszkaniowego. Chcemy to robić, potrafimy zarówno zarządzać zasobami mieszkaniowymi jak również je budować, czego przykładem w Naszej Spółdzielni są mieszkania lokatorskie dla seniorów. W zasobach Spółdzielni znajduje się budynek Domu Złotej Jesieni ze 146 mieszkaniami lokatorskimi dla seniorów. Są to nieduże mieszkania, wyposażone we wszystkie media i udogodnienia, z relatywnie niskimi opłatami. W budynku tym bardzo prężnie działa Dom Dziennego Pobytu prowadzony przez Miasto z ofertą dla wszystkich chętnych seniorów z terenu Osiedli. Wicewojewoda Pan Sławomir Gradzik zauważył, że jest to ciekawe rozwiązanie i równocześnie przykład współpracy Spółdzielni z Miastem. Pan Piotr Mielec potwierdził, że od wielu lat współpraca pomiędzy Miastem i Spółdzielnię jest dobra. Na zakończenie wizyty Pan Sławomir Gradzik odwiedził Dom Złotej Jesieni i zobaczył jak funkcjonuje. Zobaczył również jedno z mieszkań, które jest aktualnie remontowane dla przyszłego użytkownika.

          Arkadiusz Kowara zwrócił się do Wicewojewody Pana Sławomira Gradzika z prośbą o przedstawienie postulatów Spółdzielni w Ministerstwie Rozwoju i Technologii jak również w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

         Na zakończenie wizyty Arkadiusz Kowara podziękował Wicewojewodzie Panu Sławomirowi Gradzikowi i Zastępcy Przewodniczącego Rady Miasta Panu Piotrowi Mielcowi za spotkanie oraz możliwość przedstawienia aktualnych aspektów funkcjonowania Spółdzielni.

Powrót do poprzedniej strony »
×

Wyszukaj w serwisie